O MNE

Ahoj, volám sa Mário. Som študentom 2. ročníka 2. stupňa na UKF v Nitre, kde sa venujem odboru učiteľstvo informatiky.

V časom štúdia na základnej škole som sa aktívne venoval hokeju. Práve tento šport ma uchvátil, teda ak mám byť konkrétny tie "zamrznuté momenty", ktoré fotka dokáže zachytiť. Čas s časom plynul a z ľadového ihriska som sa dostal až k hľadáčiku fotoaparátu. Prvá zrkadlovka, ktorá si našla moje miesto bola Canon 500D, neskôr som prešiel výraznou obnovou cez Canon 50D k Canon 7D a aktuálne hlavné miesto vo fotobatohu mám Canon 7D mark II. Z radu objektívov svoje miesto má objektív Canon 70-200/2.8 L takmer od začiatku. Z radu širokáču to je Tokina 12-24/4.


Fotografické začiatky vôbec neboli ľahké, aj keď som začínal fotiť hokej, kde som sa naučil vnímať dynamiku hry aj z iného pohľadu ako som poznal ten hráčsky. Tak som sa naučil správne nastavenie fotoaparátu v hale, kde svetlo nebolo práve vždy ideálne. Ale práve dynamickosť tohto športu a znalosti, ktoré som mal mi dávali možnosť zachytiť aj ojedinelé momenty, ktoré ma dostali aj na príklad zápas hviezd KHL. Práve na tomto podujatí som sa dostal do tesnej blízkosti hviezdy ako Ilja Kovalčuk a mnohé iné mesta, ktoré pôsobili v ruskej KHL. Práve na svoje 18-narodeniny som bol na akcii o ktorej som ani nesníval, že by mohla nastať taká situácia. Avšak to všetko aj vďaka portálom, ktoré mi dali šancu ukázať moju tvorbu. Z hokejových respektíve športových portálov mi "pomocnú ruku" podal web slovenskozijehokejom.sk a neskôr aj web sporty24.sk.

Práve Športy 24 mi dali možnosť sa začať zúčastňovať aj na iných športových podujatiach. Tie mi ukázali čaro aj iných športov ako napríklad auto-moto šport, drifty a ostatné športy. Vďaka spolupráci som sa dostal na Slovakia ring na rôzne preteky či už Acceleration víkend, WTCC, Superstar World a mnoho iných.

Pri spomínaní portálov, ktoré mi v začiatkoch kariéri podali tú pomyseľnú ruku a mohli sme spolupracovať nesmiem zabudnúť na dva tie regionálne. Ako prvý to bol portá PNky.sk, ktorý ma dostal na festivaly ako Topfest, keď sa presťahoval na piešťnaské letisko alebo motoristický King of Europe Slovakia a mnoho ďalších festivalov, ktoré sa konali v Piešťanoch. Po istom čase prišla ponuka práve tieto festivaly fotiť v tej dobe pre novovzniknutý portál zPiestan.sk, kedy som nezaváhal a prinášal svoje fotografie na ich stránkach. Aj keď dnes už si idem vlastnou cestou stále rád spomínam na tieto spolupráce a keď je treba vždy rád ochotne poskytnem fotografie, lebo viem, že v tej dobe mi nesmierne pomohli.

Všetky vyššie spomínané spolupráce boli skvelé, ukázali mi ako to funguje a poslúžili mi ako akýsi odrazový mostík do ďaľšej cesty. Tá začala v roku 2015, kedy som sa rozhodol spraviť niečo vlastné. To “niečo” je v súčasnej dobe portál iHashtag.eu, ktorý prešiel za tých už skoro 5 rokov rôznymi obmenami či už po dizajnovej stránke či koncepčnej ale viac-menej stále je jeho primárne fungovanie rovnaké. Na portály sa zverňujú rôzne tlačové správy o pripravovaných podujatiach, akciách, festivaloch a všetkom možnom čo sa na Slovensku deje a teda tie vybrané podujatia, ktoré sa rozhodnem navštíviť, resp. sa dohodneme na nejakej spolupráci majú aj svoj fotoreport na webe iHashtag.eu. Ako príklad môžem uviesť spolupásu s PR agentúrou Nory Krchňákovej NK Factory, ktorá moje fotografie použila pre všetky mediálne výstupy z festivalu Lodenica 2019 a podobných akcií.

podpis

V prípade, že by ste mali na mňa otázky, neváhajte ma kontaktovať. Kontaktovať ma môžete na maily mario@petlak.eu alebo aj na Instagrame @mpetlak